Page 1 of 1

Tilrekknings moment på topp b16

Posted: Wed 02 Jul 2014 20:57
by Rokkones
Lurer på hvor mye moment de skall være på toppen på b16? kilo eller i newton driv å bytter topp pakning. :D
noen som kan hjelpe?

Re: Tilrekknings moment på topp b16

Posted: Wed 02 Jul 2014 22:24
by Reodor57
7-8 kg men rekkefølgen er noe "odde". Jeg pleier å trekke til i tre runder. 2, 5 kg 5kg og så sluttmomentet. Trekker til de tre midterste under vippearmene først fra midten og ut. Deretter den midterste på siden utenfor dekselet før en trekker til de to siste under vippearmene før en trekker til resten utenfor dekselet. Grovjuster ventilklaringen og kjør motoren. Varm på tomgang. La den kjøle ned og dra til toppen en gang til. Nå kan du finjustere ventilene. Grunnen til at en må trekke til toppen etter varmkjøring er at dette er en kobberpakning som gir seg en del. Du vil merke at alle ventilene må justeres en del etter andre tiltrekking. Når jobben er gjort kan en glede seg til at neste tiltrejningsrunde først er om 100mil :-). Sannsynligheten for at den da vil holde seg tett er stor. Trekker en ikke til som beskrevet er sannsynligheten liten. Sånn er det med gamle motorer. Nye motorer har annen type pakninger som sveller og limer seg fast til underlaget. NB topplokket må ikke være speilblankt i tetteflaten, da blir det aldri tett.
Håper dette var til hjelp :-)

Re: Tilrekknings moment på topp b16

Posted: Wed 02 Jul 2014 22:43
by Rokkones
Tusn takk for svar dette blir mye til hjelp til helgen :) toppen er ny slipt son passe grov men e de lurt å få den lit grovere rundt tette flatene eller e de ikke nødvendig?
eventuelt hva skall mann bruke for å få de lit grovere? noen tips? :)

Sikkert de som var årsaken til at den gamle toppakninga røyk, den hadde blåst melon sylinder 3 in til støtstengen vart mye eksos som kom ut oljeluftinga.. så sikkert lurt å følge, tiltrejningsrunde først er om 100mil :-)

Re: Tilrekknings moment på topp b16

Posted: Wed 02 Jul 2014 23:41
by Reodor57
Så lenge toppen ikke er blank går det greit. Noen bruker pakningslim i tillegg, ikke pasta men lim. Tror neppe det er nødvendig når den er grovslipt :-). Husk bare å rengjøre gjengene på boltene først slik at alle mutterne går like lett. Da blir momentet likt på alle boltene. NB ikke smør boltene, bare rengjør. Går de for lett i gjengene er det lett å strekke boltene. Dvs overtrekke slik at de blir for svake.
Lykke til med jobben :-)

Re: Tilrekknings moment på topp b16

Posted: Thu 03 Jul 2014 07:19
by 445
Her er forresten rekkefølgen på tiltrekkingen av mutterne:
Topplokk rekkefølge bolter.JPG

Re: Tilrekknings moment på topp b16

Posted: Thu 03 Jul 2014 12:20
by Rokkones
Den er grei :) Takk for hjelp reodor57 :)
Takk for tegning 445 :)

Re: Tilrekknings moment på topp b16

Posted: Thu 03 Jul 2014 13:38
by Reodor57
Som sikkert 445 også er enig i:
Bare hyggelig å kunne hjelpe :-).

Re: Tilrekknings moment på topp b16

Posted: Thu 03 Jul 2014 22:36
by Rokkones
Da va de montert samen i igjen, men et problem oppsto 0 olje på vippearmer tok av til oljetruksmåler i bakant av toppen men ingen olje kom ut der heller, e vell meninga de skal sprute ut dær? va kan ha skjed? lit irritabelt når alt ant funker fint!

Re: Tilrekknings moment på topp b16

Posted: Thu 03 Jul 2014 23:28
by Reodor57
Hm.. Og toppakningen er lagt på riktig vei? Er mulig å legge den på feil vei. Hullene passer da nesten, men ikke oljehullet. Det kommer da på feil side. Dette kan sjekkes med å sende ned en "strikkepinne" i oljehullet opp til vippearmbryggen. Nest bakerste. Går pinnen bare ca 10cm ned er det tett. Toppen må da av og pakningen snus riktig. En kan ikke bare bore et hull da dette er forsterket for at oljen ikke skal spre seg i pakningen.

Re: Tilrekknings moment på topp b16

Posted: Fri 04 Jul 2014 12:27
by 445
Her er et bilde av toppakning lagt riktig vei.
Du ser at det er ett lite hull på midten foran, og 2 bak.
IMG_2997.JPG

Re: Tilrekknings moment på topp b16

Posted: Fri 04 Jul 2014 12:29
by 445
Reodor57 wrote:Som sikkert 445 også er enig i:
Bare hyggelig å kunne hjelpe :-).
Selvfølgelig! Det er vel derfor vi har dette forumet.
Velkommen på forum forresten!

Re: Tilrekknings moment på topp b16

Posted: Fri 04 Jul 2014 15:30
by Rokkones
:P

Re: Tilrekknings moment på topp b16

Posted: Fri 04 Jul 2014 15:30
by Rokkones
Takk for de :) har skrud sunt i dag, å sannelig var pakningen snudd fil vei så no har e skrudd samen å fått startet å alt ser korrekt ut bra oljetrykk vart de å no hehe :)
no skall e eterskruve toppen å fin gjustere ventilene så blir alt bra :) så da e de for håpentligvis bare å kjøre

Re: Tilrekknings moment på topp b16

Posted: Fri 04 Jul 2014 16:52
by 445
Suverent!
Tut og kjør.