Page 1 of 2
Bremsetromler bak sitter dønn fast..
Posted: Thu 02 Aug 2012 20:31
by PV1947
Planen er å ta en fullstendig overhaling av bremser på min PV 444 A-mod.. men så viser det seg at bremsetromlene bak sitter dønn fast.
Har brukt vanlig trommelavdrager i et par iherdige forsøk på å få løsnet disse, men.....som sagt!
Er det vanlig at disse sitter så hardt? De gjorde ikke det på min gamle 57-mod? Er takknemlig for tips.. Kan jo ikke bruke slegge
heller..Eller?
Mvh pv1947
Re: Bremsetromler bak sitter dønn fast..
Posted: Thu 02 Aug 2012 20:40
by guntor
Jeg hadde av en trommel forrige uke, og den satt også godt
Men fikk skapt ekstra moment med et brekkjern som ekstra arm
på avdrageren. Litt vekt på den så løsnet det.
Mulig dette er noe du allerede har prøvd uten hell ?
Re: Bremsetromler bak sitter dønn fast..
Posted: Thu 02 Aug 2012 20:43
by Torbo2
Jo da, med en trommeavdrager kan du bruke en liten slegge. Sjekk bare at alle fem boltene sitter likt i spenn, slik at ikke trommelen blir skjev. Smøre gjengene på avdrageren med molybdenfett eller girolje kan også hjelpe.
Om ikke dette hjelper, kan litt varme hjelpe. Ellers så kan du la den stå i spenn fra kvelden til neste dag, så får du kanskje en overraskelse neste morgen?
Det høres noe skummelt ut å slå med en liten slegge, men det er mange, inkludert meg som har gjort det! Og det har gått bra. Jeg pleier å holde trekkeren slik at det ikke er slakk før slagene kommer. Men det er ingne garanti for at tennene i differensialen kan bøye seg?
Er du tvil, er det guntors forslag som gjelder...
Går ikke noe, må det varmes forsiktig og jevnt....
Re: Bremsetromler bak sitter dønn fast..
Posted: Thu 02 Aug 2012 21:52
by Ansgar445
Hei, vet ikke om dette er gammelt-nytt, men her er noe jeg fant på nettet et sted og har brukt med hell:
Her skal dere få et gammel mekanikertrick som løsner den mest gjenstridige trommel og som ikke skader gjengene: Sett avtrekkeren på hjulbolteneboltene og sett på hjulmutterne. Ikke helt inn, men la det være ca. en cm igjen på alle mutterne. Deretter trekkes armen på avtrekkeren til med vanlig håndkraft til den stopper. Så skrur inn hver hjulmutter med en omdreining av gangen, slik at det blir jevnt press på trommelen - og ikke på drivakselen. Trommelen løsner garantert!
Hilsen gammel Volvo-mekaniker
Re: Bremsetromler bak sitter dønn fast..
Posted: Thu 02 Aug 2012 22:12
by guntor
Smart !
Da har man jo faktisk 5 avdragere istedet for 1.
Veldig gøy å kunne få tips fra profesjonelle , jeg suger
til meg alle gode råd.
Re: Bremsetromler bak sitter dønn fast..
Posted: Thu 02 Aug 2012 22:14
by Torbo2
Dette er også nevnt på forumet, men jeg ser en fare for å trekke skjevt på denne måten, men om man trekker uhorvelig lite på hver bolt suksessivt rundt, er det vel liten fare?
Men for en som ikke er vant med slikt, er det risikabelt som jeg ser det...?
De viktigte er i å ikke stresse her, så kommer den når den selv vil?
Re: Bremsetromler bak sitter dønn fast..
Posted: Fri 03 Aug 2012 09:04
by PV1947
Tusen takk.. Her var det jo flere gode tips

Da er det bare å gå på med nytt mot med disse i bakhodet og forsøke igjen.
Litt redd for at tromler eller hjulbolter skal ryke. Det er kun fire hjulbolter til hvert hjul på A-modellen, og det er sikkert vanskelig
å få tak i nye.
Re: Bremsetromler bak sitter dønn fast..
Posted: Fri 03 Aug 2012 09:36
by Torbo2
Lykke til! Har de ne gassbrenner så kan ikke det skade om du lunker litt på trommelen nærmest akslingen.
Så er det som katta, den kommer når den selv vil!
Re: Bremsetromler bak sitter dønn fast..
Posted: Tue 07 Aug 2012 12:08
by 445
Hvordan går det?
Har du fått løsnet tromlene?
Re: Bremsetromler bak sitter dønn fast..
Posted: Tue 07 Aug 2012 12:13
by 445
For å ha sagt det med en gang; jeg har ikke mye erfaring med å få løs gjenstridige tromler.
Men, noen tanker kan man jo ha:
Kan det tenkes at bremseskoene har slitt en kant i tromlene som gjør at tromlene blir vonde å få løs?
Altså at tromlene henger fast på skoene?
Har du mulighet til å justere skoene så "slappe" som mulig, eller finnes ikke disse justeringsmulighetene på A-modellen?
Re: Bremsetromler bak sitter dønn fast..
Posted: Thu 30 Aug 2012 21:35
by Reodor57
En merker når trommelen løsner fra akselen. Etter dette kan problemet være som du beskriver, men da vet en at den er løs og henger i båndene. En tidlegere kolega av meg med Amazon hadde samme problemet. Han er mekaniker opplært på PV, så han tok den med "hjulboltmetoden" Tre gjenger på og stramming av senterbolt. Deretter ca en halv tørn på hver mutteri kryss til den kom. Trommelen kom med et brak og havnet på andre siden av gårdsplassen!.. Så den kan sitte godt om den har sittet en stund.
Re: Bremsetromler bak sitter dønn fast..
Posted: Fri 31 Aug 2012 00:03
by Torbo2
For å slippe å få trommelen i magen eller at den havner på andre siden av gårdsplassen, kan man la sentermutteren sitte på halvveis utskrudd.
Et slag under beltestedet er heller ikke bra, om man f.esk. sitter på en trekubbe og venter p åden rette smellen fra trommelen som løsner! Og en tung trommel kan nok gjøre vondt, både her og der når den er på fart ut?
Re: Bremsetromler bak sitter dønn fast..
Posted: Fri 31 Aug 2012 06:39
by Reodor57
Hm. Torbo2 er du alltid like omstendelig og "føre var"? Ikke personen som "kliner til" og ser hva som skjer virker det som. Hehe. Du får unnskylde at jeg ble litt personlig, men det er ikke vondt ment. Du er sikkert blitt sånn av erfaring, men ikke alt en gjør "går åt skogen"., som regel går det bra er min erfaring. Også med tromler som sitter. Men, det er viktig å holde nesa litt unna i enkelte tilfeller og være forberedt på at ting kan komme litt brått. De tromlene jeg har tatt som har sittet rimelig hardt har ikke kommet mer enn noen cm. Bruker alltid å ha på mutteren om det er fare for å ødelegge bolten. Topp mutter ligger da jamt med bolten om jeg får det til. En ødelegger da ikke mutteren heller. Jeg er enig i uttrykket safety first, men det er ikke alltid riktig å sikre seg med både belte og bukseseler for å si det sånn

. Vi får håpe trommelen kom greit av

Re: Bremsetromler bak sitter dønn fast..
Posted: Fri 31 Aug 2012 15:52
by Torbo2
Sikkert.....
Re: Bremsetromler bak sitter dønn fast..
Posted: Fri 31 Aug 2012 20:56
by 445
Jeg kan nok si mye om "safety first", men det er vel litt på siden av bremsetromler.
Lurer fortsatt på hvordan dette gikk. Noen fremgang?